logo
Czym przekonują wędzarnie ogrodowe drewniane?

Czym przekonują wędzarnie ogrodowe drewniane?

Wędzarnie ogrodowe drewniane są w pewnym sensie konkurentem wędzarni metalowych. Oczywiście mowa tu o gotowych produktach, które dostaniecie w ofercie firmy KER. W tym wpisie skupmy się na zaletach i walorach, jakie niosą w sobie wędzarnie ogrodowe z drewna. Co przemawia za ich wyborem?

Wędzarnie ogrodowe drewniane mobilne i stacjonarne

Nie ulega wątpliwości, że wędzarnie ogrodowe drewniane są najpopularniejszymi wędzarniami na rynku. Jeżeli są to ogrodowe wędzarnie stacjonarne, najczęściej łączy się je z murowaną nadbudową paleniska. Wówczas to konstrukcja gotowa do użytkowania przez wiele lat. Obok nich znajdują się wędzarnie mobilne zbudowane z gotowych elementów, które w każdej chwili można rozłożyć i złożyć. Przy takich wędzarniach zazwyczaj kopie się palenisko w ziemi, przeprowadza kanał dymny i łączy z komorą wędzarni. Jakie w związku z tym zalety mają wędzarnie ogrodowe z drewna?

Walory drewnianych wędzarni ogrodowych

Nie ulega wątpliwości, że wędzarnie ogrodowe drewniane zalety mają bardzo różne. Warto ponadto wskazać cechy tych konstrukcji, które wyróżniają wędzarnie z drewna nad wędzarniami metalowymi czy murowanymi.

Utrzymanie ciepła w komorze drewnianej – wędzenie w wędzarni drewnianej jest efektywniejsze. Konstrukcje metalowe szybciej się wychładzają, przez co wymagają częstszego doglądania.

Wpływ na dym wędzarniczy – wędzarnie drewniane nie kumulują wilgoci, jak mają to w zwyczaju wędzarnie ceglane. To ważne z uwagi na sam proces wędzenia, a w efekcie smak mięsa.

Łatwość wędzenia – wędzarnie ogrodowe drewniane nie wymagają wielu przygotowań. Sam proces wędzenia nie musi być natomiast zbyt często kontrolowany, jak ma to miejsce przy wędzarniach wykonanych z innych materiałów.

Waga – jeżeli wędzarnie wykonane z metalu i drewna są wędzarniami mobilnymi, konstrukcje drewniane są lżejsze. Dzięki temu wygodniejszy jest ich transport.

Prostota konstrukcji i niższe koszty – złożenie w całość wędzarni ogrodowej jest szybkie i proste. W porównaniu z wędzarniami murowanymi nie ma też konieczności wykonywania murowanej nadbudowy paleniska.

Specyficzny smak mięsa z drewnianych wędzarni

Wielokrotnie słyszy się głosy, że ogrodowe wędzarnie drewniane nadają mięsu specyficzny i subtelny smak. Według specjalistów od wędzenia wynika to z mniej zawilgoconej komory. Poza tym wpływa na jakość i zapach dymu, oddając mu własne właściwości. Jako że duży wpływ ma jakość samego drewna, od którego zależy skład dymu wędzarniczego i smak wędzonek, najlepiej zdać się na sprawdzonych producentów wykorzystujących wysokiej klasy materiały.

Wędzarnia ogrodowa drewniana – gotowa czy budowana od podstaw?

Pozostaje zadać sobie pytanie – budować drewnianą wędzarnię od podstaw, czy może kupić gotowy produkt, na przykład wędzarnię staropolską EK-10-1. Oczywiście zależne jest to od kilku czynników, a więc miejsca na budowę, umiejętności czy częstotliwości i specyfiki korzystania z wędzarni.

Jeżeli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z wędzeniem lub zwyczajnie nie jest zagorzałym fanatykiem przygotowania potraw w ten sposób, lepszym wyborem będą mobilne wędzarnie ogrodowe. Te w każdej chwili można złożyć i rozłożyć. Dzięki temu wędzić może każdy bez wyjątku. Również mieszkańcy blokowisk. Wystarczy zasolić kupione mięso, wyciągnąć wędzarnię z piwnicy, po czym zapakować do samochodu i udać się w piękne miejsce, aby cieszyć się ładną pogodą i przy okazji raczyć uwędzonymi produktami - mięsem, rybą czy kiełbasą.

Leave a Comment (s)