logo
Wędzarnia ogrodowa — jak wybrać najlepszą wędzarnię do ogrodu?

Wędzarnia ogrodowa — jak wybrać najlepszą wędzarnię do ogrodu?

Wędzarnia ogrodowa to najlepsza opcja dla wszystkich, którzy lubią wędzone produkty. Wędzić natomiast można nie tylko mięsa, ale też ryby czy sery. Pozostaje pytanie: jak wybrać najlepszą wędzarnię ogrodową?

Wędzarnia ogrodowa — gotowa czy budowana?

Wędzarnię w ogrodzie można zmontować samodzielnie lub kupić gotową konstrukcję. Przeglądając ofertę KER, widać wyraźnie, że gotowa wędzarnia ogrodowa projekty ma bardzo różne. Oczywiście to również o wiele szybsze i prostsze, aniżeli budowanie wędzarni od podstaw. Zwłaszcza wówczas, kiedy ktoś nie ma on tym zielonego pojęcia. Wprawdzie w fachowej prasie i Internecie są poradniki, jak zbudować wędzarnię w ogrodzie, ale finalnie nie zawsze jest to konstrukcja spełniająca wymagania. Tymczasem postawienie na gotowe produkty jest gwarancją sukcesu. Wówczas wędzarnia ogrodowa na pewno będzie właściwie spełniać swoją funkcję, a wędzone produkty odwdzięczą się niepowtarzalnym, wyrazistym smakiem.

Jak zbudowane są wędzarnie ogrodowe?

Niezależnie od tego, czy to gotowa wędzarnia ogrodowa, czy może zbudowana samodzielnie, powinna mieć wspólne cechy i elementy decydujące o jej funkcjonalności. Należą do nich:

Palenisko — miejsce, w którym spala się drewno. Element niezbędny do przygotowywania żywności w wędzarni. W zależności od jej modelu palenisko może być integralną częścią konstrukcji bądź stanowić oddzielny element, oddalony o 1-2 m i połączony rurą (metalową lub kamienną).

Komora wędzarnicza — przestrzeń, w której zawiesza się bądź układa produkty przeznaczone do wędzenia. Komora, najczęściej o rozmiarach od 60 do 110 cm, połączona jest z przewodem dymowym. Dla większej funkcjonalności powinna mieć chwytaki, haki, półki itp., które pozwolą na zawieszanie i układanie produktów.

Kanał dymowy — część wędzarni służąca odprowadzaniu dymu z paleniska do komory wędzarniczej. Ważne, aby komin dymowy był zbudowany z materiału odpornego na czynniki termiczne.

Komin — element poprawiający spalanie i służący do odprowadzania nadmiaru dymu. Im bardziej jest on oddalony od paleniska, tym lepiej, gdyż proporcjonalnie do odległości zwiększa się ciąg.

Szyber — często w formie elementu obrotowego blokującego komin. Jego zadaniem jest regulacja dymu. Szyber pozwala na rozrzedzenie dymu (wędzenie na zimno) lub jego zagęszczenie (wędzenie na gorąco).

Termometr — nie jest obowiązkowym wyposażeniem wędzarni ogrodowych, ale to przydatny dodatek, najczęściej montowany na ścianie komory lub pokrywie. Dzięki termometrowi łatwiej regulować temperaturę wędzenia.

Rodzaje wędzarni ogrodowych

Wędzarnie do ogrodu to konstrukcje, które zbudowane są z różnych materiałów. Dla jednych to kwestia estetyki i dobrego komponowania się wędzarni z resztą ogrodu, dla innych — co ważniejsze — również efektywność. Wyróżnia się wędzarnie zbudowane z drewna, kamienia, blachy i wędzarnie elektryczne.

Wędzarnia ogrodowa drewniana — wędzarnie wykonane z drewna nie tylko gwarantują najwyższą jakość wędzonych potraw, ale i są niezwykle estetyczne, swoim wyglądem nawiązując do stylu rustykalnego. W zależności od modelu wędzarnia z drewna może być klejona, łączona wkrętami lub techniką na pióro i wpust. Z reguły do budowy drewnianych wędzarni wykorzystuje się drzewa liściaste.

Wędzarnia ogrodowa metalowa — na ogół wędzarnie zbudowane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej lub ocynkowanej. To materiał lekki i łatwo się nagrzewający, a przy tym odporny na warunki atmosferyczne.

Wędzarnia ogrodowa elektryczna — konstrukcja wygodna w użytkowaniu, wyposażona w grzałkę i termostat, co ułatwia utrzymanie wskazanej temperatury. Ważne, aby grzałka wędzarni elektrycznej miała moc co najmniej zbliżoną do 500 W.

Wędzarnia ogrodowa z kamienia — powstają z kamienia, ewentualnie cegły lub betonu. To estetyczny wygląd, gdyż przypominają one elementy małej architektury ogrodowej. Jako że to ciężkie konstrukcje, należy je ustawiać na twardej powierzchni z fundamentem lub na kostce. Co ciekawe, wędzarnie ogrodowe dostępne są też w gotowych modułach, które wystarczy ze sobą połączyć.

Widać więc wyraźnie, że wybór jest naprawdę duży. Najczęściej spotyka się wędzarnie metalowe i drewniane, co wynika z ich wysokiej jakości, a przy tym eleganckiego wyglądu, zwłaszcza jeżeli to wędzarnie z drewna. Nie trzeba przy nich też wylewać fundamentów, czego wymaga konstrukcja z kamienia.

Jeżeli znacie już budowę wędzarni ogrodowych i ich rodzaje, mamy nadzieję, że wybierzecie właściwie i już wkrótce będziecie zajadać się zdrowymi, osobiście uwędzonymi mięsami, kiełbasami, rybami czy serami. Pamiętajcie tylko, że w zależności od wędzonego produktu, warto postawić na właściwy gatunek drewna. O tym więcej w artykule pt. "Najlepsze drewno do wędzenia - jakie drewno wędzarnicze wybrać?".

Leave a Comment (s)