logo
Wędzarnia ogrodowa z beczki krok po kroku

Wędzarnia ogrodowa z beczki krok po kroku

Wbrew pozorom budowa wędzarni nie musi wiązać się z wysokimi kosztami. Przykładem projektu taniego w wykonaniu jest wędzarnia ogrodowa z beczki. Jak wykonać wędzarnię ze zwykłej beczki krok po kroku i co jest niezbędne do zbudowania przydomowej wędzarni z beczki?

Beczka do budowy wędzarni — drewniana czy metalowa?

Co oczywiste, wędzarnia ogrodowa z beczki wymaga dobrania właściwej beczułki. Wybrać należy między beczką drewnianą lub metalową.

Oba rozwiązania mają swoje zalety. Beczka metalowa ma niewielką wagę i jest trwała, wykazując odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i wysokich temperatur. Dzięki temu nie wymaga konserwacji i zabezpieczenia przed deszczem.

Z kolei największą zaletą beczki z drewna jest dobre utrzymywania wysokiej temperatury wewnątrz komory wędzarniczej. Wędzarnia ogrodowa z beczki drewnianej lepiej sprawdzi się również przy niższych temperaturach zewnętrznych, a co dla wielu nie mniej istotne drewno to materiał bardziej ekskluzywny, mający atrakcyjny wygląd.

Najważniejsze elementy wędzarni ogrodowej z beczki

palenisko

Budowa wędzarni ogrodowej z beczki nie jest skomplikowana. Jednym z obowiązkowych elementów jest palenisko, w zależności od wyboru pośrednie lub bezpośrednie:

Palenisko bezpośrednie — znajduje się pod spodem komory wędzarniczej, co pozwala na uzyskanie wyższych temperatur podczas obróbki termicznej. Jest to również palenisko mniej skomplikowane w budowie, doskonale sprawdzające się właśnie w wędzarniach z beczki.

Palenisko pośrednie (kanałowe) — znajduje się w odległości około 1,5 m od komory wędzarniczej, do której dym dociera specjalnym kanałem o większej średnicy rury, z wlotem znajdującym się od spodu bądź na dole ścianki komory wędzarniczej. Budowa wędzarni z beczki z paleniskiem pośrednim jest bardziej skomplikowana, a przy tym czasochłonna. W zamian wnętrze komory nie jest narażone na oddziaływanie płomieni.

komora wędzarnicza

Komora wędzarnicza to najważniejszy element wędzarni, również tej zbudowanej z beczki. Ważne, aby stworzyć jej górną pokrywę zatrzymującą dym. Nie musi to być nawet wieko beczki. W najprostszej wersji beczkę wystarczy nakryć grubą i wilgotną płachtą. Z kolei wewnątrz warto ją uzupełnić w drewniane lub metalowe pręty, które posłużą do powieszenia kiełbas, szynek i innych wędzonych produktów.

komin do kanału dymowego

To element, który jest niezbędny w przypadku wędzarni z paleniskiem pośrednim. Warto przy tym pamiętać, aby stworzyć szyber służący regulacji dymu i temperatury panującej wewnątrz komory wędzarniczej.

Jak zbudować wędzarnię z beczki krok po kroku?

Wędzarnia ogrodowa z beczki wymaga stabilnego i utwardzonego podłoża z paleniskiem. Podstawa beczki może być nawet wybetonowana, ewentualnie ustawiona na kostce lub betonowych płytach, co pozwala na demontaż konstrukcji po zakończeniu wędzenia. Natomiast samo palenisko należy wyłożyć pustakami lub wykonać je z metalowej beczki o mniejszej średnicy.

Bardziej skomplikowana jest wędzarnia z beczki z paleniskiem pośrednim. W tym przypadku palenisko można delikatnie wkopać w ziemię i wmurować, co pozwoli wykonać prawidłowy wlot dymu. Najważniejsze, aby rura kanału dymowego była uniesiona w górę w kierunku komory wędzarniczej, co zwiększy cug i usprawni dystrybucję dymu. W innym wypadku, kiedy kanał ma wyprofilowanie poziome lub wykonane ze spadkiem w stronę komory, wędliny mogą być słabo uwędzone.

Po przygotowaniu paleniska czas stworzyć komorę wędzarniczą, do czego posłuży beczka. Jej spód należy całkowicie usunąć, ewentualnie tylko częściowo, jeżeli to wędzarnia z paleniskiem bezpośrednim, kiedy dym będzie wlatywał przez kanał umieszczony w wyciętym fragmencie spodu beczki. Poza tym na dnie beczki warto zamontować gęstą siatkę. Z jednej strony da ona możliwość podniesienia wędzonych produktów, które spadły z haków, z drugiej natomiast może zatrzymywać wytapiany z potraw tłuszcz. To ważne, ponieważ spalany tłuszcz wytwarza szkodliwy i toksyczny dym.

Wędzarnia ogrodowa z beczki wymaga również wykonania odprowadzenia dymu z komory. Za pokrywę może posłużyć zwykły i wilgotny materiał. Równie dobrze może to być pokrywa beczki, choć z wydrążonym otworami. Bardziej zaawansowany schemat, przy palenisku pośrednim, to komin z szybrem.

Wędzarnie ogrodowe z beczki nie są więc szczególnie skomplikowanymi konstrukcjami. Zwłaszcza wówczas, kiedy to łatwa w montażu i demontażu wędzarnia z paleniskiem bezpośrednim. Ważne natomiast, aby każdy z elementów wykonać na tyle solidnie, aby była to wędzarnia praktyczna, która zagwarantuje smaczne i dobrze uwędzone potrawy. Jeżeli ktoś nie ma takich możliwości, pozostają gotowe wędzarnie.

Niezależnie od typu i materiału konstrukcji zawsze pod uwagę należy wziąć kwestię ich lokalizacji. Na pewno wędzarni nie należy budować bezpośrednio przy posesji, a tym bardziej domu sąsiada, gdyż dym wytwarzany podczas wielogodzinnego wędzenia będzie uciążliwy. Najlepiej, kiedy to miejsce oddalone od zabudowań i osłonięte przed intensywnymi podmuchami wiatru.

Leave a Comment (s)